SPORTÁGVÁLASZTÓ BLOG

Vanek Margit, a magyar triatlonsport királynője

A hazai triatlonisták idén nyáron futószalagon szállították a sporttörténeti sikereket, gondoljunk csak a hamburgi mix-váltó világbajnokságon megszerzett bronzéremre, vagy a tiszaújvárosi világkupán bezsebelt ragyogóan csillogó érmekre.

A magyar női ranglistavezető Vanek Margit, a Budaörsi TKE versenyzője mindkét sikerhez maximálisan hozzájárult, ő válaszol most néhány kérdésemre:

Mik a legkiemelkedőbb eredményeid?

Világkupa 2. hely, 2014 Tiszaújváros

Váltó világbajnoki 3. hely, 2014 Hamburg

Euróba-bajnoki 7. hely, 2013 Alanya

Mennyire népszerű a triatlon ma Magyarországon?

Mostanában megint növekszik a népszerűsége, de a 2000-es évek végén volt egy kis visszaesés. Egyáltalán nem főváros-orientált a sportág, sőt, vidéken könnyebb megoldani az edzéseket, főleg gyerekeknek. Budapesten az Uniqa csapatában van a legtöbb kezdő fiatal, de a fő utánpótlásbázisoknak Baja és Tiszaújváros számítanak.

Te hogy ismerkedtél meg a sportággal?

Amikor a ’90-es évek végén a bátyám révén (Vanek Ákos, szintén tagja a bronzérmes világbajnoki váltónak, Világkupa-győztes versenyző- a szerk.) megismerkedtem a sportággal, rengeteg gyerek csinálta. Korábban úszó voltam, onnan kerültem ide, és nagyon örülök, hogy váltottam!

Az úszóversenyekhez képest ad-e valami pluszt az, hogy a triatlonversenyek közben hallod és látod, hogy szurkolnak, kiabálnak, biztatnak téged az emberek? 

Teljesen más a hangulat, mint egy uszodában. Mivel hosszú a verseny, sokszor szükség is van a tanácsokra, amit kívülről kapok az edzőimtől. Voltam már jó pár olyan versenyen, ahol több ezer szurkoló állt a pálya szélén. Nagyon felemelő érzés így versenyezni!

Világkupa befutó

Világkupa befutó Tiszaújvárosban

Mit lehet tudni a sportág anyagi támogatottságáról?

Mivel a triatlon egy viszonylag új sportág, nincsenek nagy magyar sikerek a múltból, ami miatt különleges figyelmet és támogatottságot kapna. A fiatalokra viszont tudomásom szerint elég sok pénz jut, igyekeznek a vidéki kis klubokat támogatni, hogy a gyerekek megismerkedhessenek a sportággal.

A szülők egyik leggyakoribb ellenérve az élsporttal szemben a sérülésveszély és a folyamatos nagy fizikai megterhelés következtében kialakuló fájdalmak, porckopások, stb. Te mit gondolsz erről? 

Ebben a sportágban nem kell természetellenes mozgásokat végezni, szóval a triatlonra pont az ellenkezője igaz, segít az egészséges fejlődésben. Ráadásul a versenyzés és egy ilyen közösséghez tartozás nagyon sok pluszt ad egy gyereknek. Motivációt, kötelességtudatot, és rengeteg élményt, barátságot. Semmiképp sem szabad ráerőltetni a gyerekre, de ha akarja, ne beszéljük le róla, hanem támogassuk!

Gondolom, te vagy most az egyik példaképe a kis triatlonistáknak. Fontosnak tartod-e, hogy az élet más területein is példát mutass az utánpótlásnak?

Sokáig vívódtam magamban, hogy van-e értelme száz százalékban a sportra áldozni az életem, bár nagyon szeretem ezt csinálni. Zavar, ha haszontalannak érzem magam, ezért is örülök, hogy néha látom a fiatalokon, hogy felnéznek rám, és a példaképüknek tekintenek. Mióta ezt érzem, már nincsenek bennem kétségek, és örülök, ha segíthetek nekik.

A legkomolyabb célod most Rio. Milyen versenyeken, milyen eredményeket kell elérned ahhoz, hogy kvótát szerezz?

Májusban kezdődött a kétéves kvalifikációs időszak. Összesen 14 világkupán, Európa-bajnokságon, vagy világbajnoki futamon kell pontot szereznem. Jelenleg helyen vagyok, ha továbbra is ilyen eredményeket hozok, akkor biztos kijutó vagyok.

Szeretnél-e aktív pályafutásod befejeztével is a sport közelében maradni?

Jelenleg teljesen a triatlon tölti ki az életemet és egyelőre nem is tudom elképzelni, hogy ez nem így lesz egyszer. Amúgy biológus diplomám van.

Kik azok, akik a legnagyobb segítséget nyújtják neked abban, hogy a pályafutásodra koncentrálhass?

Nálunk családi hagyomány a sportolás, egyértelmű volt, hogy ez fontos része lesz az életemnek és a szüleim mindig minden lehetőséget megteremtettek hozzá.

Érdemes követni a Sportágválasztó Blogot, vagy csatlakozni a Nagy Sportágválasztó facebook oldalához, nehogy lemaradjatok a folytatásról, hiszen hamarosan Margit édesanyjával beszélgetünk arról, hogy ő szülőként hogyan éli meg a gyerekei sportsikereit, küzdelmeit, és hogy milyen áldozatokkal jár az élsport a család részéről. Lesz továbbá taekwondo, gyorskorcsolya, néptánc, szablyavívás, uszonyosúszás és számos ismert és kevésbé ismert sportág! És ez még csak a kezdet!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!