A Budapesti Tigrisek Sportegyesület és a XVIII. kerületi önkormányzat közösen biztosítják a lehetőséget 40 általános iskolás diáknak, hogy legalább egy éven át ingyen taekwon-dozhassanak a Tigriseknél. A pályázati kritériumoknak nem nehéz megfelelni: mindössze 18. kerületi bejelentett lakcím kell és legalább jó magatartási jegy, persze a sportág iránti érdeklődés, lelkesedés sem árt!
A Tigrisek SE-t 2003-ban alapította a többszörös Európa-bajnok, világkupa-győztes és világbajnoki érmes Pataki Krisztián. Az eltelt 11 év alatt az egyesület országos szinten is elismertté vált, mostanra már a klub versenyzői is sorra ostromolják a dobogót a nemzetközi versenyeken. A 18. kerületi edzések jelenleg a Kondor Béla Általános Iskolában és a Havanna u. 3. szám alatt található edzőtermükben vannak, közel 100 fős létszámmal, gyerekek és felnőttek egyaránt.
“Nagyon szerettem volna csoportokra bontva foglalkozni a tanítványaimmal- meséli a pályázat ötletének megszületéséről a Mester-, de a jelenlegi feltételek mellett ezt nem tudtam volna finanszírozni. Sok pénzt felemészt a hatalmas iskolai tornaterem bérleti költsége: a jóval hatékonyabb edzések, vagyis az övszín szerinti kiscsoportos munka biztosításához egy kisebb, saját teremre volt szükségem. Ennek a fenntartása és bérleti díja viszont továbbra is aránytalanul megterhelné az egyesületet kasszáját, ellehetetlenítené a működését, ezért gondoltam egy merészet és megkerestem a XVIII. kerületi önkormányzatot, ahol nagyon pozitívan fogadták az ötletet és hamarosan kidolgoztuk a közös pályázatot: az önkormányzat vállalja, hogy biztosítja a termet a Tigriseknek (csak a rezsit kell fizetnünk), cserébe 40 kerületi általános iskolást ingyen tanítok. Bár mindenki jól jár, a lehetőség legnagyobb nyertesei természetesen a gyerekek!
A kerület összes általános iskolájába elmegyek és a testnevelés óra keretein belül bemutató órákat tartok. Itt egyrészt felmérem a gyerekeket, hogy mennyire ügyesek, hiszen a 40 gyerekből 20-at a tehetsége alapján választok ki. Akit tehetségesnek találok, az automatikusan bekerül ebbe a rendszerbe, akár ki tudná fizetni a 7000 Ft-os tagdíjat, akár nem. A programba kerülők másik feléről a beérkező pályázatok alapján egy háromtagú bizottság: a Csibész Gyermekvédelmi Központ, a kerületi sportreferens, és én fogok dönteni, természetesen a rászorultság alapján.
Nem kell megijedni, nem várunk komoly pályaműveket! Az alábbi egyoldalas dokumentumot kell kitöltve eljuttatni az Egyesületnek ( http://tigrisek.hu/doc/palyazat.doc ). A pályázati kiírásoknak megfelel minden XVIII. kerületi lakcímmel rendelkező általános iskolás diák, akinek legalább jó a magatartási jegye. Kedvező elbírálás és a feltételek folyamatos fennállása esetén a gyermek összesen 12*7000 Ft-os támogatást nyer. Minden hónapban ellenőrizzük a magatartás jegyet és ha romlik, a következő hónapban megszűnik az ingyenesség egészen addig, amíg ki nem javítja a gyerek. Ez a lehetőség minden évben megújítható. Egyelőre 10 éves programot hirdettünk meg, de fontos tudni, hogy a fekete öveseinknek amúgy sem kell tagdíjat fizetni, mert ők segítenek nekem az edzéseken. A fekete öv pedig akár 4 év alatt elérhető.“
A Mester azt tapasztalja, hogy a bemutató órákon nagyon lelkesek a gyerekek, szinte mindenki szeretne járni edzésre, aztán valahogy a szülőkhöz már nehezebben jut el az információ. Vagy a gyermek nem tudja jól kommunikálni, hogy miket tapasztalt a bemutató órán, vagy elkallódik a szórólap, vagy pedig a szülő el sem hiszi, hogy tényleg ingyen lehet járni. Pedig így van! A kisiskolások jövője a szüleik kezében van, az ő felelősségük, hogy biztosítsák a gyerekeiknek az egészséges, tudatos felnőtté válás lehetőségét, aminek kiváló módja a rendszeres sport. A sport viszont anyagi áldozatokkal jár, sokan éppen ezért nem engedhetik meg maguknak: akkor pedig miért ne használnának ki egy ilyen fantasztikus lehetőséget?
És vajon létezik-e hitelesebb ajánlólevél az őszinte gyerekeknél, akik örömmel járnak edzésre? Szerintem nem, sőt, ha a gyerek boldog, a szülei is azok, éppen ezért őket faggattam arról, hogy mit ad ez a sport a gyerekeiknek. Többen kifejezetten az edző személye miatt választották ezt az egyesületet (és vele együtt az ITF Taekwon-dot), mert már korábbról ismerték és biztosak voltak benne, hogy a Mester személye, az általa képviselt értékek és az általa létrehozott egyesület olyan közeget fog biztosítani a gyereküknek, ami csak a javukra válhat. Mert bizony, nagyon fontos a jó közösség, örökre meghatározó lehet egy befogadó csapatra találni! Márpedig ez a csapat ilyen: “A fiam 6 és fél évesen kezdte a taekwon-dot, már egy éve jár edzeni -meséli az egyik anyuka. A férjem addig-addig nézte az edzéseket, hogy végül úgy gondolta, nincs még ő elég öreg ahhoz, hogy elkezdje, úgyhogy ő is beállt. Nagyon jó a közösség!” Hirtelen mindenkinek eszébe jut egy-egy közös sütés-főzés, egymás szavába vágva mesélnek az anyukák moziról, kirándulásról, buliról, meg persze az edzőtáborról, ahol nemcsak a szülők, de még a totyogó kistesók is kivették a részüket a reggeli tornából. “Ide nem volt ciki felnőtt fejjel beállni! A férjem is és én is járunk, egyelőre egy csoportba a hétéves fiunkkal, amíg túl nem halad rajtunk.” -meséli nevetve egy másik anyuka.
De ne csak a csapategységről beszéljünk, hiszen a taekwon-do mozgásvilága rendkívül pozitív fizikai változásokat is eredményezhet: “Feszes volt a fiam Achillese, ami miatt folyton lábujjhegyen járt, a sok nyújtás a taekwon-do edzéseken azonban sokat segített neki, idővel nagyon laza lett és megtanult helyesen járni. Jártunk nevelési tanácsadóba is, mert mozgáskoordinációs problémái voltak. Néhány hónap edzést követő kontrollon a gyógypedagógus megkérdezte, hogy hova járunk sportolni, mert olyan pozitív változást vett észre a fiamon, amin maga is meglepődött. Olyan gyakorlatokat csinálnak itt az edzésen bemelegítésnek, amit a fejlesztő pedagógussal a fejlesztő foglalkozásokon. Sok keresztirányú mozgást kell végezni, hol az egyik oldalt, hol a másikat dolgoztatni, összehangolni a két oldalt: ez nem csupán a gyerekek mozgását, de a tanulási készségeiket is fejleszti!”
És hogy nem féltik-e a gyerekeket a sérülésektől?
“Picit féltem őket- vallja be a 10 éves Bence és a 12 éves Csenge anyukája-, nyilván jobban szeretem nézni, amikor formagyakorlatban versenyeznek, nem pedig szabad küzdelemben, de azt látom, hogy élvezik, szeretik csinálni és hogy ez a sport nem egymás elcsépeléséről szól. Sőt, nem is kötelező versenyezni, akinek nincsen hozzá kedve, azt a Mester nem erőlteti!”
Ha szeretnéd, hogy a gyereked ehhez a szuper csapathoz tartozzon, még nem késő jelentkezni! A pályázatokat félévente írják ki, az elsőt 2014. október 15.-ig lehet leadni, az edzések a Havanna utca 3. alatt lesznek. További információkért nézd meg a Tigrisek SE honlapját!
Reméljük ez a kezdeményezés úttörő lehet a hasonló együttműködések terén és a jövőben sok gyereknek megadatik a lehetőség az ingyenes és színvonalas sportoláshoz! Érdemes követni a Sportágválasztó Blogot, vagy csatlakozni a Nagy Sportágválasztó facebook oldalához, nehogy lemaradjatok a folytatásról, hiszen lesz még több taekwon-do, továbbá uszonyosúszás, szablyavívás, néptánc, gyorskorcsolya… Előbb-utóbb minden sportág sorra kerül!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: