SPORTÁGVÁLASZTÓ BLOG

Mi fán terem a sportpszichológia?

Manapság már egyre többen tisztában vannak azzal, milyen nagy szerepet játszik a mentális felkészülés egy sportoló teljesítményében – legyen akár hobbi sportoló, akár versenyző. Sokan hallottak már a sportpszichológiáról, vagy akár olyan élsportolókról is, akik a felkészülésükben igénybe veszik pszichológus segítségét is – azonban nem mindenki tudja, hogy mit is jelent ez pontosan.

A szeptemberi Budapesti Nagy Sportágválasztón a száznál is több sportág mellett idén első alkalommal képviseltette magát a sportpszichológia is. Csapatunk célja egyrészt az ismeretterjesztés volt, másrészt pedig a sportpszichológiai módszerek „közelebb hozása” az érdeklődőkhöz, hogy a gyerekek (vagy akár felnőttek) saját maguk is kipróbálhassanak olyan technikákat, amelyek segítségével a tudatosabb edzésre és a teljesítmény növelésére nyílik lehetőségük.

kép 185-1

Bóna Krisztina sportpszichológus (jobbra) és segítői a XV. Budapesti Nagy Sportágválasztón

Tapasztalataink rendkívül pozitívak voltak, és ezért szeretnénk köszönetet mondani mind a szervezőknek, mind a standunkhoz ellátogató felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt! Nagy nyitottságot és érdeklődést tapasztaltunk: több szülő, illetve versenysportoló is konkrét kérdéssel (pl. önbizalommal, feszültségkezeléssel kapcsolatban) jött oda hozzánk, amelyekben igyekeztünk segíteni. A gyerekek pedig élvezték a játékos feladatokat, és a tapasztaltakat össze tudták kötni a saját sportbéli élményeikkel. Megtapasztalhatták például, hogy mekkora erőfeszítést kíván egy percig osztatlan figyelemmel koncentrálni valamire, és mennyire nehéz mindeközben a zavaró gondolatokat kizárni a fejünkből. Megtudhatták, hogy inkább sikerkereső vagy kudarckerülő beállítottságúak; hogy mennyire tudják elkülöníteni a sport fizikai és mentális összetevőit; és leírhatták, hogy mi a céljuk, a legnagyobb álmuk a sportban. A célok a „Szeretnék rúgni egy gólt”-tól az „Olimpiai első helyezés”-ig tartó széles skálán mozogtak – az ambíciók és célkitűzések nagyon fontosak minden sportban! Ezek az álmok segítenek abban, hogy az akadályok és nehézségek helyett a lehetőségekre, a küzdelemre irányítsuk a figyelmünket.

kép 189-1

Kívánságfa: góltól az olimpiai aranyig

A versenysport pszichológiája mellett a szabadidősporttal kapcsolatban is felmerültek kérdések, idősebbek, fiatalabbak is fordultak hozzánk azzal, hogy szeretnének elkezdeni rendszeresen mozogni, de nem tudják, hogyan tudják tartani magukat a tervükhöz, esetleg nincs kivel sportolniuk, vagy újra és újra abbahagyják… Ilyenkor a motiváció tudatosítása, a célkitűzések, részletes terv készítése és a környezet, családtagok, barátok támogatása rendkívül sokat tud segíteni. De a „nincs kivel mennem” probléma gyakran megoldódik akkor is, ha az első alkalommal egyedül megyünk, hiszen az edzőtermi órák, közös futások, edzések egyben közösségépítésre is alkalmasak.

A sportpszichológia tehát dióhéjban a hobbi- vagy versenysportolók mentális felkészítésével foglalkozik – az önbizalmuk növelésével, a motivációjuk megerősítésével, a figyelem és koncentráció fejlesztésével, a tudatosabb, elkötelezettebb és élvezetesebb edzéssel. A következő hetekben mindezeket a témákat még részletesebben fogjuk körbejárni itt a Sportágválasztó blogon: megtudhatjátok majd, melyek azok a mentális készségek, amelyek létfontosságúak a sportolók sikerében – és hogy hogyan tudjátok ezeket akár saját magatok is kihasználni. Hiszen a teljesítmény sokszor fejben dől el!

Természetesen bármikor fordulhattok hozzánk kérésekkel, kérdésekkel is, ha esetleg egy bizonyos témáról bővebben szeretnétek olvasni, vagy konkrét kérdésetek van a sportágválasztással vagy a mentális felkészüléssel kapcsolatban, igyekszünk cikkek formájában megválaszolni őket.

Elérhetőségeink:

Bóna Krisztina sportpszichológus: krisztina.g.bona@gmail.com

Goszták Evelin blogházigazda: sportagvalasztoblog@gmail.com

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!