Major Balázzsal, a hazai frisbeesport egyik legnagyobb kiválóságával készített interjúnkból kiderül, hogy a Balaton partján űzött családi dobálgatásoknál azért jóval komolyabb és összetettebb ez a sportág:
-Mit és milyen szabályok alapján kell csinálni a frisbeevel?
– Összesen 10 frisbeesportág létezik, Magyarországon ezekből négyet lehet szervezett kereteken belül űzni – kezdi Balázs a frisbee-gyorstalpalót. A legnépszerűbb itthon minden bizonnyal az ultimate frisbee, amit a Testnevelési Egyetemen oktatnak is. Ez egy nagyon látványos és dinamikus csapatsport, sokat kell futni, ugrálni, cselezni, helyezkedni, meg persze dobni és elkapni. A discgolfban a játék célja az, hogy minél kevesebb dobásból találjuk el a célpontot, ami egy láncos kosár. Hasonlóan a golfhoz, itt is több célpont van és számozás alapján kell végighaladni rajtuk. A kutyás frisbeet valószínűleg nem kell senkinek sem bemutatni, talán csak azzal nincsenek tisztában az emberek, hogy ezt néhány éve itthon is lehet versenyszerűen űzni.
A freestyle frisbee pedig nem más, mint a szabvány 160 grammos koronggal való zsonglőrködés. A versenyek alkalmával a játékosok 3-5 perces rutinokat mutatnak be, amit párban vagy trióban adnak elő zenére. A zsűri az előadott rutinokat három kategória szerint pontozza: bonyolultság, kivitelezés és művészi hatás. A koreográfiákban a dobások és elkapások mellett különböző trükköket hajtunk végre: van az úgynevezett brush mozdulat, amikor a korongot felfelé ívelve eldobjuk és a visszaeső korongot kézzel vagy lábbal pörgésiránynak megfelelően megütjük vagy megrúgjuk. Rollnak nevezik, amikor a korong az élén végiggurul valamely testrészünkön, leggyakrabban a mellkason vagy háton, de már létezik olyan kombináció, amikor a korong útja: láb-törzs-váll-hát-láb. Delay-nek nevezik azt, amikor a játékos a pörgő korongot főként az ujján, cipőorrán vagy fogán egyensúlyozza. Egy másik látványos mutatvány a tip, amikor a játékos a pörgő, vízszintesen eső korongot kézzel, könyökkel, vállal visszaüti a magasba. Ha ugyanezt lábbal vagy térddel teszi, azt kicknek nevezzük. Természetesen nagyon sokféle trükk létezik még, és a mai napig is találnak ki új elemeket.
Az említett trükkök arzenálját megnézheted ezen a videón:
Szinte mindegyik szakágban kiemelkedő magyar eredményeink vannak: én ultimate frisbeeben felnőtt országos bajnok és junior nemzetközi bajnok vagyok a csapattal, freestyle frisbeeben pedig hatszoros nemzetközi bajnok, közép-európai bajnok, Európa-bajnok, háromszoros világbajnok és jelenleg a világranglista 6. helyén állok. Régebben kutyás frisbeeztem is, benne voltam a hazai 10 legjobb dobóban.
– Mi kell ahhoz, hogy valaki sikeres legyen freestyle frisbeeben?
– Hajlékonyság, térlátás, reflex, állóképesség. Kezdőknél természetesen előny, ha van bármilyen sportban előképzettsége, de csak az állóképesség miatt, hiszen az minden sportághoz szükséges. De nem feltétel! Az edzések során szépen lassan a teljesen kezdők is szert tesznek a megfelelő állóképességre.
– Milyen hamar érik sikerélmények az embert ebben a sportban?
– Nem csupán az számít sikernek, ha versenyen a zsűri előtt bemutatunk egy hibátlanul kivitelezett koreográfiát. Az edzések alatt is folytonos a sikerélmény, én a mai napig élvezem minden pillanatát! Pedig a négy frisbeesport közül talán a freestyle az, ahol legnehezebben jön a siker, hiszen először meg kell tanulni pörgetni a korongot, ráérezni a mozdulatra, amihez van akinek egy hónapra, van akinek 10 percre van szüksége, ez változó. Csak ezt követően kezdünk el foglalkozni a trükkök kivitelezésével és azzal, hogyan mozogjunk a zenére. Minden alkalommal kemény bemelegítést és nyújtást követően indul a négyórás edzésünk.
– Mi motiválja a frisbeezni szándékozó gyerekeket?
– Leginkább az, hogy kunsztokat csináljanak, hogy mozogjanak, na és persze a jó hangulatú edzések, ahol fiúk-lányok vegyesen gyakorolhatnak. Már 10 éves kortól el lehet kezdeni országszerte: a számos fővárosi klub mellett több vidéki városban is van lehetőség edzésre járni. Edzéslehetőségekért, bővebb információért keresd fel a Magyar Frizbi Szövetség honlapját, szeretettel várunk minden érdeklődőt az egyesületekben!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: