Magyarország -köszönhetően a földrajzi adottságainak- nem számít sínagyhatalomnak, mégis, aki csak megteheti, szívesen hódol ennek a téli szenvedélynek a környező síparadicsomokban, valamint az egyre jobb színvonalú hazai pályákon. Könnyen szerezhet viszont negatív élményeket az, akit nem szakszerű segítséggel tanul síelni, pedig a biztos tudás az alapja az örömteli, élményekben gazdag sítúráknak. Hogyan és mikor érdemes tehát megtanulni síelni?
Dr. Babos Sándorral, a Síoktatók Magyarországi Szövetségének szakmai alelnökével a XV. Budapesti Nagy Sportágválasztó rendezvényén beszélgettünk erről:
– Fontos, hogy amikor egy gyerek, vagy akár felnőtt kitalálja, hogy meg szeretne tanulni síelni, akkor mindig szakemberhez forduljon – avat be a titokba a Babos Síklub vezetője. Ez mind a biztonság, mind a későbbi élmények miatt nagyon fontos. Országszerte már egyre több műanyag pálya nyújt lehetőséget a tanulásra, amiken remekül föl lehet készülni és biztonsággal megalapozott tudással nekivágni a havas pályáknak.
– Hány éves kortól érdemes elkezdeni?
– Nagy a szülői nyomás, hogy a gyerek már akkor tanuljon meg síelni, amikor még szinte járni sem tud, gyakran hoznak kétéves gyerekeket, mert szeretnék ha a családi síelésen már ő is síelne, de ez még korai. 3-4 éves korban szabad elkezdeni, előtte még az ízületeknek sem tesz jót ez a fajta terhelés, meg kell hozzá erősödni. Ilyen kis korban először magánórákat ajánlunk, de 4-5 éves korban már a csoportos tanfolyam is hatékonyan tud működni. A leggyorsabban egyébként 6-7 éves korban lehet megtanulni, ekkor a legfogékonyabbak rá és ekkor a leglátványosabb a fejlődés is. Persze felnőttként sem késő elkezdeni!
Egyébként a síelés olyan, mint a biciklizés: amit egyszer megtanul az ember, azt utána soha nem felejti el. Ezért is fontos, hogy szakemberrel tanuljanak síelni, hogy jól rögzüljenek a mozdulatok.
– Magyarországon mi lehet a sísport célja?
– Elég sok magyar síel hobbi szinten. A sportág elsődleges célja az lenne, hogy ezeket a hobbisízőket tereljük szakemberek kezébe, hogy nagyobb biztonságban, kevesebb balesettel hódolhassanak szenvedélyüknek. A gyerekek a Mátrában, Eplényben, vagy Visegrádon is gyakorolhatnak havas terepen, nem kell sokat utazni hozzá. Természetesen aki megtanul síelni, nemcsak amatőr szinten űzheti a sportot, hanem van lehetőség síklubokhoz csatlakozni, ahol a versenyzésbe is belekóstolhatnak. Inspiráló lehet Miklós Edit idei olimpiai 7. helyezése is, ami az összes síszakágat tekintve is minden idők legjobb magyar olimpiai eredménye.
– Milyen költségekkel jár a sízés?
– A műanyagos tanfolyamok nem drágábbak, mint bármelyik egyéb sportágban, havi 7-8000 Ft tagsági díjról beszélünk. Nem kell egyből beruházni a drága felszerelésekbe sem, nálunk például az edzéshez 5-600 Ft-ért bérelhető a cipő meg a léc, ráadásul ilyenkor az ember a legújabb felszereléseket is kipróbálhatja, nem öregszik rá egy többéves garnitúra. Ha valaki a versenyzés mellett dönt, annak persze többféle léc kell majd és sok utazással is jár, de jó versenyeredményekkel meg lehet próbálni szponzorokat szerezni hozzá.
Az, hogy ma Magyarországon szakember segítségével megtanuljon valaki síelni, nem túl drága dolog. Mindenkit csak biztatni tudok erre, mert az élmény a havas hegycsúcsokon megfizethetetlen!
Ha tetszett a cikk, csatlakozz a Nagy Sportágválasztó facebook oldalához, így nem maradsz le a legújabb interjúkról, blogbejegyzésekről sem. Előbb-utóbb minden sportág sorra kerül!