“Az elesés nem előzhető meg, de az abból történő sérüléseket, baleseteket megelőzhetjük!” – ez a mottó Dobrotka Béla munkásságának az alapja, aki az Esések Iskolája alapítója, kitalálója és szakmai vezetője immár 11 éve.
– Miért fontos megtanulni elesni?
– Nem csupán a küzdősportok és sok más sport alapja a megfelelő eséstechnika, de az átlagember is számtalanszor kerülhet olyan helyzetbe akár a játszótéren, akár a busz után szaladva, akár a jégen megcsúszva, hogy elveszíti az egyensúlyát és elesik. Ilyenkor nem mindegy, hogy az ember a jó szerencsére, vagy egy jól begyakorolt mozdulatsorra bízza a földre érkezést. A legtöbb idős ember az eséstől, az esés következményeitől retteg a leginkább, hiszen ők fokozott veszélynek vannak kitéve. Az időskori balesetek megelőzése ugyan nem lehetséges, de a talajra való érkezés mikéntjében és a sérülések csökkentésében csak mi tudunk segíteni.
Nem mindegy hogyan érünk földet
Évente 40-70 milliárd forint megy el kórházi kifizetésekként arra a közel 480 ezer sebesültre, akik esések miatt kerülnek a rendelőkbe, kórházakba, ráadásul 94 ezer esetben fekvő betegekről van szó. Ilyenkor az ember a munkából is kiesik, nem is beszélve a baleset utáni rehabilitáció szükségességéről. A preventív gondolkodás kialakításával és az eséstechnika csiszolásával viszont jelentősen csökkenhet a sérülések mértéke és mennyisége.
– Mi az, amit Ön kitalált?
– Az eséstechnikát, mint olyat, nem kellett kitalálni, hiszen közel 4000 éve létezik: a kínai birkózás a legrégebbi sportág, amelyben már szerepeltek az esések, 2500 éves a pankráció és a kempo – kenpo, 1500 éves a hapkido, közel 135 éves a judo, tehát régóta léteznek olyan küzdősportágak, amikben az esések gyönyörűen ki vannak dolgozva. Ami pluszt mi az Esések Iskolájában nyújtani tudunk és amiért professzionálisak vagyunk, az az, hogy mi csak erre szakosodtunk. Különválasztottam a küzdősportok eséstanát és egy olyan környezetbe helyeztem át, ahol mindenki megtanulhatja, az óvodások, iskolások és az idősek is.
A legtöbb sportág alapja az eséstudás, ennek okán a világon elsőként mi dolgoztuk ki sportágspecifikusan azokat az eséstechnikákat, amik segítségével az adott sportágra jellemző sérüléseket elkerülhetjük. Jelenleg a lovasbalesetekkel foglalkozunk, erről nemsokára videóanyag is készül, de a kézilabdásoknak, kosárlabdásoknak, társküzdősportosoknak már kidolgozott anyagokkal valódi segítséget tudunk nyújtani.
– Szakmai körökben mennyire elismert az Esések Iskolája?
– Kezdetben meg kellett küzdenünk a sportszakma elismeréséért, mostanra viszont már a szakszövetségek keresnek meg minket a sikeres együttműködés reményében. Olyan küzdősportszövetségnél is tartottam már előadást, akik 2500 éves sportági hagyománnyal rendelkeznek és még számukra is tudtam olyan mutatni, ami által döbbenetes felfedezésekre tettek szert. A világon egyedüliként az Esések Iskolája rendelkezik minőségbiztosítással az eséstanításban. A legnagyobb célom pedig, hogy az eséstan tantárgyként kerülhessen be a Testnevelési Egyetem tanrendjébe. Az edzőképzésnek ez az alapja kellene, hogy legyen! Szeretném, ha a képzett edzők eljutnának az óvodákba, iskolákba és egy biztos eséstudással rendelkező generációt indítanának útjukra.
Ők profi módon esnek
– Hol tudnak részt venni az érdeklődők a foglalkozásokon?
A III. kerület Szellő utca 9-11 szám alatt tartjuk a tanfolyam jellegű képzéseinket. 10-10 órás egységekben tanulható az alap-, közép- és felsőfok korosztályi képességeknek megfelelő bontásban.
Várunk mindenkit szeretettel, aki fontosnak tartja a sérülések megelőzését!