SPORTÁGVÁLASZTÓ BLOG

Tamburello – Hangszer? Étel? Sport!

A tamburello szó hallatán sokan talán egy hangszerre, vagy egy olasz ételre gondolnak, pedig a helyes megoldás, hogy ez bizony egy sportág. A dallamos hangzás nem véletlen, az olasz eredetű sportjátéknak már Magyarországon is elkötelezett hívei, gyakorlói vannak. Hogy mi is ez a sport, milyen eszközei vannak, milyen szabályokkal játszatható? Sportcsemegézzetek velünk! A sportág megismerésében Kaszó Zsófia, a Magyar Tamburello Szövetség elnöke volt a segítségemre.

tamburello3

A tamburello egy olasz eredetű ütős labdajáték, története a reneszánszig nyúlik vissza. Ezt a tradicionális sportot anno a várfalak tövében játszották, e hagyomány jegyében ma is gyakran rendeznek ilyen helyszínen versenyeket. A sport a csörgődobhoz hasonlító tamburello ütőről kapta a nevét. Az ütőt annak idején fából készítették és állatbőr volt rá kifeszítve, a labdát szintén állatbőr borítását homokkal, illetve állatszőrrel tömték meg.

Tamburello ütők 1Manapság legtöbben egy modern változatot játsszunk mi is itt Magyarországon, illetve nemzetközi szinten is, ez a tamburello indoor. Ezt teremben játsszák, három ember van az egyik oldalon, három a másikon a felnőtteknél, a gyerekeknél öten-öten játszanak egymás ellen. A kicsiknél vegyesen vannak a csapatok, lányok a fiúkkal együtt játszanak, a nagyobb korosztályban, illetve a felnőtteknél már van külön férfi és női mezőny.

Tamburello

Mióta van jelen Magyarországon a tamburello és mekkora tábora van?

Magyarországon 1998 óta van jelen a játék. Az elején nehézkes volt a szervezés, hiszen itthon egy teljesen ismeretlen sportágat próbáltunk meghonosítani, és a mai napig nem egy nagy tömegeket megmozgató játékról beszélünk. Sajnos még mindig kevesen ismerik, pedig a magyarok szép eredményeket érnek el a nemzetközi mezőnyben. 2011-ben alakult meg a Magyar Tamburello Szövetség, jelen pillanatban öt egyesületben lehet tamburellozni Magyarországon, kb. 100 igazolt versenyzőnk van.

Milyen eszközei vannak a sportágnak?

A mai ütőket műanyagból készítik és sűrű szövésű hálót feszítenek rá, ezzel ütik vissza a labdát. Előny, hogy a tamburello mind a négy válfajánál – indoor, open, tambeach, tamburelli* – ugyanazt az ütőt használjuk, a labda pedig egy teniszlabdához hasonlít, csak puhább valamivel, gyakorlatilag egy gyerek teniszlabdával egyenértékű, ami azért jó, mert ha az ujjunkra pattan a labda, akkor sem fáj játék közben. A tamburellinél tollaslabdát használunk, de az indoor verzióban is használjuk a tollaslabdát edzéseken, mert ennek segítségével nagyon könnyen megtanulhatók a mozdulatok.

A tamburello amatőr vagy profi sport?

Nálunk nincsenek profi játékosok, nálunk mindenki örömből, élvezetből és a mozgás szeretetért játszik. Persze vannak versenyek, de ezek mindig inkább örömteli happeningek!  Milyen képességek kellenek hozzá?  Alapvetően labdaérzék kell hozzá, mert labdát ütünk, labdát vezetünk, tehát ez, ami elengedhetetlen. Miért ajánlanád az olvasóknak, hogy tamuberellozzanak? Ami nagyon fontos a játékban, hogy szülők is csatlakozhatnak. Nem egy olyan játékosunk van, akinél elkezdett a gyerek játszani és később bekapcsolódott a szülő is, és most már együtt, egy csapatban játszanak. Így alapvetően egy családi sportágról van szó, ami könnyen megtanulható, nagy anyagi befektetést nem igényel. Egy ütőt és egy labda kell hozzá megvenni, innentől kezdve akár parkban vagy bármilyen pályán lehet vele játszani. Aki pedig több időt a tud a sportágra áldozni, egyrészt egy jó hangulatú közösségbe kerül a rendszeres edzések révén, másrészt elég hamar jó eredményeket tud elérni benne nemzetközi szinten is.  A sportággal találkozhatsz a május 27-28-i Budapesti Nagy Sportágválasztón, sőt ki is próbálhatod a helyszínen díjmentesen! További információ: www.sportagvalszto.hu

*A tamburello sport 4 fajtája elismert hivatalosan:

Tamburello indoor

Magyarországon a tamburello ezen fajtája a legelterjedtebb. Indoor esetén egy kézilabda méretű fedett pályán játszik két 3 fős csapat. A tamburello érdekessége, hogy a pályán nincs háló, hanem un. szervavonalak, oldalvonalak jelzik az érvényes ütés távolságát.

Tamburello open

Ezt a fajtát szokás Classic-nak is nevezni, hiszen ez az eredeti, a régi hagyományokra leginkább emlékeztető fajta. Olaszországban több mint 200 classic csapat van. E változatot nyitott 80m hosszú pályán játsszák, és csapatonként 5 fő áll a pályán.

Tambeach

A tamburello ezen fajtája főleg Szicílián, Németországban, és Barcelonában közkedvelt, hiszen a tengerpart ideális helyszínül szolgál a sport szerelmeseinek. Tambeach esetén homokos pályán játszanak a 2 főből álló csapatok és a pálya közepén strandröplabda háló jelzi a térfeleket.

Tamburelli

A játék ezen fajtája Skóciára és Németországra jellemző leginkább. Fedett pályán a tollaslabdát ütve játszik csapatonként 1-2 fő. Gyerekek számára közkedvelt, hiszen nem kell nagy erő a labda ütéséhez, de az ütési technikák jól elsajátíthatóak Tamburellit játszva.

Szöveg: Koós-Lukács Tímea

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!