“A sportoló gyerekeknek szükségük van mentális hátizsákra!”
Gyereklélek sportcipőben címmel jelenik meg májusban egy hiánypótló sportpszichológiai könyv, mely az utánpótlás és fiatalkori sportolókat állítja fókuszba. Beszélgetőtársam Gyömbér Noémi, a könyv egyik szerzője.
Miért tartod kiemelkedően fontosnak a sportpszichológia alkalmazását fiatalkorban?
Ebben az időszakban szerezhetik meg azokat a mentális alapokat, amelyek segítségükre lesznek a későbbiekben a sikeresség, a kudarcok, a versenyhelyzet, a verseny-stressz kezelésében, a versenyhez való hozzáállásban, a különböző konfliktusok megoldásában. Így amikor már az élsportba kerülnek, sokkal sikeresebben fognak megküzdeni ezekkel a dolgokkal. Szerencsére ez a korai életkor, nagyon érzékeny időszak, a legjobb periódus olyan szempontból, hogy még nagyon nyitottak, befogadóak és fogékonyak a fiatalok erre a típusú munkára, felkészülésre. Másik óriási előny, hogy amit ilyenkor megalapozunk, azzal később már tudunk dolgozni, sokkal nagyobb szinteket tudnak lépni, olyan mentális hátizsákkal tudnak továbbmenni, ami később nekik, az edzőknek, a sportszakembereknek és annak a team-nek, amely velük fog foglalkozni komoly előnyöket tud jelenteni. Hiszen már nem azzal kell foglalkozni, hogy „Miért nem gondolkodik ez a gyerek pozitívan?”, hanem a technikai fejlesztésre, a finomhangolásokra lehet koncentrálni.
Most májusban jelenik meg a fiatal sportolók pszichológiájával foglalkozó – mondhatni úttörő – könyvetek, melyet Kovács Krisztinával és Ruzits Évával közösen írtatok, miért éreztétek szükségét egy ilyen könyv megszületésének?
Munkánk során nagyon érzékeltük, észleltük az igényt mind a szülők, mind az edzők részéről, hogy kifejezetten szükség van egy ilyen könyvre. Megvannak a technikai alapok, megvannak az edzés módszertani alapok, de sok mentális, pszichológiai kérdés merül fel különösen ebben a nagyon érzékeny életkorban. Sok kérdésben kérték eddig is a mi segítségünket és Magyarországon jelenleg nincs olyan szakirodalom, ami a sportoló fiatalokat, az edzőjüket, a szüleiket segíti ilyen téren.
Volt még egy negyedik nagyon fontos közreműködője, társszerzője a könyvnek.
Megtiszteltetés számunkra, hogy Dr. Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó is közreműködött a könyv megszületésében, a saját tapasztalatait, szakmai tudását hozzátéve, ami szerintem nagy hozzáadott értéket képvisel.
És persze ne feledkezzünk meg olyan nagy személyiségekről és sportolókról, edzőkről, mint Cseh Laci, Jakupcsek Gabi, Erdei Sándor, Nagy Ádám, Heidum Bernadett, akik tapasztalataikról és saját fiatalkorukról mesélnek a könyvben, ezzel motiválva a gyerekeket.
A könyvhöz tartozik egy mentális napló is, ez milyen célt szolgál?
Ez az, ami szerintem a gyakorlatban lesz nagyon értékes a sportoló és a sport társadalom számára. Ne egy iskolai típusú munkafüzetre gondoljuk, inkább mentális naplónak nevezném, amelyben a fiatal sportolók abszolút testközelből, saját élményeken keresztül, gyakorlatokkal, fiatalos ábrákkal illusztrált kis füzetben tudják a sportolói életüket, énjüket, identitásukat fejleszteni, őrizni, hatékonyabbá tenni.
Szöveg: Koós-Lukács Tímea
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: