SPORTÁGVÁLASZTÓ BLOG

Sportpszichológia: „A sportolás szeretete legyen az első helyen!”

TI A Jovo Bajnokai_12

Hogyan segítheti a sportolást, sportágválasztást a pszichológia? Milyen területeken, helyzetekben nyújthat támaszt, ösztönzést, hogyan segíthet döntésekben, válsághelyzetekben, mentális felkészülésben?  A témával több íráson keresztül foglalkozunk, az első részben Kovács Kriszta sportpszichológussal, a „Fejben dől el – Sportpszichológia mindenkinek” című könyv egyik szerzőjével, a sportágválasztás dilemmáiról beszélgettünk.

A sportágválasztásban milyen módon tud segíteni a sportpszichológia?

Sportpszichológiai szempontból figyelembe kell vennünk a gyermek életkorát. Hiszen nagyon-nagyon más sportágat kell választani, ha a gyerkőc 5-6 éves, vagy ha 10-12 éves. Másodsorban meg kell nézni a gyermek személyiségét. Már a legpicibb életkorban is vannak olyan tulajdonságok, amelyek a gyermeket jellemzik. Van, aki izgő-mozgó, van, aki egy kicsit nyugodtabb, így sportágat is ennek megfelelően érdemes választani.

12-14 éves korig a legfontosabb szempont azonban, hogy a gyerek szeresse, amit csinál, a sportolás szeretete legyen az első helyen! Ha gyermekben nincs meg az öröm, nincs meg a sportága iránti vágy és az elkötelezettség, akkor ez a későbbiekben kiégéshez fog vezetni.

TI A Jovo Bajnokai_06KÜJ 9975

Mennyire lehet megállapítani sportpszichológiai szempontból, hogy egyéni vagy csapatsportág javasolható inkább a gyereknek?

Egyéni vagy csapatsportág választása nem annyira a személyiségtől, hanem inkább az életkortól függ. Azt szokták mondani, hogy a legelsőbb életkorokban inkább az egyéni sportágakat érdemes kipróbálni a gyereknek, éppen azért, mert ekkor a csapatban való együttműködés még nem annyira működik náluk. Az egyéni sportágakban lehet először megérezni, átélni a sikert, ha már a sportolás okozott sikerélményeket a gyereknek, utána lehet átevezni a csapatsportok területére. 6-7-8 éves korban már meg lehet próbálkozni a csapatsportágakkal, de ekkor még például olyan dolog, mint a szabálytudat még kialakuló fázisban van. A gyerekre jó hatással lehet a rendszerezettség, de még nem fog úgy „produkálni”, ahogy egy tizenéves gyerek, ez nem is várható el tőle. De persze meg lehet nézni, „fel lehet térképezni” hogy hogyan érzi magát ebben a közegben, és ezeket a tapasztalatokat érdemes figyelembe venni a döntésnél, a választásnál…

Az egyéni vagy csapatsportág választása függ a személyiségtől?

Nem igazán, az életkor elsődleges fontosságú, de nem tudok olyan kutatásról, amely kimutatta volna azt, hogy bizonyos típusú személyiségnek jobb a csapatsport és egy másik típusúnak jobb az egyéni sport.  Ha például a labdarúgásban a kapusokra gondolok, ők egy csapatsportágban vesznek részt és teljesen más személyiséget mutatnak  – tisztelet a kivételnek – mint a csatárok, és mégis csapatsportágban vesznek részt. És persze vannak olyan csatárok, vagy középpályások, akik nem a klasszikus extrovertált személyiségmodellel rendelkeznek, hanem kicsit befelé fordulóbbak és mégis nagyon jól működnek a csapatban. Ugyanakkor ennek ellenpéldája is létezik, vannak olyan egyéni sportolók, akik kifelé nyitottak és mégis kedvelik a sportáguk monotonitását, és el sem tudják képzelni az életüket a sportáguk nélkül.

Sok szülő elkeseredik, ha egy gyermek nem rögtön találja meg az igazi sportágát, hanem sokféle sportágat kipróbál, abbahagyja és újabbakat és újabbakat keres. A sportpszichológus mit tanácsol egy szülőnek? Gond ez egyáltalán?

A sportág specifikációt leginkább 12 éves kor utánra szokták kitolni, természetesen ez sportágfüggő, hiszen vannak olyan sportágak – mint például a torna, a ritmikus gimnasztika, a korcsolya  – , ahol már nagyon korán kell specializálódni. De ezektől a kivételektől eltekintve, nemhogy baj, hanem kifejezetten ajánlott, hogy minél több sportágat kipróbáljon a gyermek, minél több tapasztalatot szerezzen, mert utána fogja kiválasztani, hogy melyik az a sportág, ami leginkább passzol hozzá, a személyiségéhez, a képességeihez.  Minél többet tapasztal, annál többet fog ebből profitálni a későbbi életszakaszaiban.

(Folytatás következik)

A sportágak kipróbálására legközelebbi kiváló lehetőség május 27-28-án, a XVIII. Budapesti Nagy Sportágválasztón adódik, ahol több mint 100 sportágba lehet belekóstolni, ráadásul díjmentesen. (Rendezvényről további információ: www.sportagvalaszto.hu oldalon található). Több mint 100 sportág írásos bemutatását pedig itt találjátok.

Szöveg: Koós-Lukács Tímea

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!